نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

غلامحسین صدری‌افشار: انتشار جلد دوم کتاب زندگی‌نامۀ علمی دانشمندان اسلامی

غلامحسین صدری‌افشار: انتشار جلد دوم کتاب زندگی‌نامۀ علمی دانشمندان اسلامی


انتشار جلد دوم کتاب زندگی‌نامۀ علمی دانشمندان اسلامی 

زندگی‌نامۀ علمی دانشمندان اسلامی، عنوان کتابی است که جلد اول آن به ویراستاری دکتر حسین معصومی همدانی در سال 1365 توسط انتشارات علمی فرهنگی منتشر شد.اکنون جلد دوم آن به ویراستاری غلامحسین صدری افشار و محمد باقری توسط انتشارات علمی فرهنگی منتشر شده است.

زندگی نامه علمی دانشمندان اسلامی بیان شرح احوال و آثار آرای علمی 126 تن از دانشمندان اسلامی است که که در ریاضیات و علوم وابسته به آن، مثل نجوم، نورشناسی، موسیقی و علم الحیل و علوم طبیعی، ‌مثل فیزیک، شیمی، کیمیا، طب و زیست شناسی کار کرده اند. همچنین احوال برخی از جغرافیدانان و تاریخ نویسان و بعضی از فلاسفه نیز بیشتر از باب حکمت ایشان، در این مجموعه آمده است.

این اثر ترجمه ای از 63 مقاله است که توسط صدری افشار و گروهی از مترجمین زیر نظر چارلز گیلیپسی صورت گرفته است.

اکثر مترجمان این کتاب از فارغ التحصیلان، دانشجویان یا اعضای هیئت علمی پژوهشکدۀ تاریخ علم هستند، از جمله: زهرا پورنجف، راحین فارابی، فاطمه کیقبادی، ابوذر فرضپور، حمید بهلول، فاطمه سوادی، حسن امینی، مرتضی صومی، مجیده قاضی زاده، زهرا قزلباش، امیرمحمد گمینی، محمود شهیدی، زینب کریمیان، سجاد نیکفهم خوبروان، سیدهادی طباطبایی، راضیه سادات موسوی، مریم زمانی، پویان رضوانی، حسین فلاح.

صدری افشار متولد 1313 در ارومیه است و کار فرهنگ نویسی را از سال 1345 در بنیاد فرهنگ ایران آغاز کرد و ویراستاری و ترجمه و تألیف و نشر کتاب های متعددی را به وسیله افراد دیگر انجام داده است. کتاب های فرهنگ فارسی دو جلدی،فرهنگ نامه فارسی از جمله آثار منتشر شده از وی می باشد.